Füzér község
Füzér község

Perényi Péter mellszobor

A falu központjában állított mellszobor körül ülőpadokba vésett felirat őrzi a legnagyobb füzéri birtokosok neveit, és a padok mellett zászlójuk lobog.

Perényi Péter életettörténete:

Családjának ősei az Abaúj vármegyei Perény lakói közül emelkedtek a köznemesek sorába. Első említett ősük Dobos Orbán, aki III. Andrástól kapta birtokul a névadó helységet. A családtagok területeik gyarapítására törekedtek, viszont Péter nagyapja, Perényi István (zempléni főispán) felségsértés miatt elvesztette birtokait.

István fia, Perényi Imre elegendő erővel rendelkezett  Terebes, Füzér, Csorbakő és Újvár birtokában a család újbóli felvirágoztatásához. Befolyása növekedett az udvarban, Abaúj vármegye örökös főispánja, majd az ország nádora lett, ezzel Perényiék eddig el nem ért rangra emelkedtek. Imre részt vett a Habsburg–Jagelló házassági szerződés létrejöttében, ezért német-római szent birodalmi hercegi címet nyert. A család az ország egyik legnagyobb birtokosává vált: a Délvidéken Valpó, valamint a baranyai Siklós, a hevesi Debrő és a borsodi Ónod megszerzésével.

Perényi Imre nádor 1519-ben bekövetkezett halála után Péter lett a temesi és Abaúj vármegyei főispán, valamint temesvári főkapitány.

Még ugyanebben az évben koronaőr is lett. Jelen volt 1526-ban a mohácsi csatában. Ugyanebben az évben erdélyi vajdává választották.

Az 1526-os mohácsi vereség után a koronaőr a török elől Füzérre szállíttatta és ott rejtegette a Szent Koronát. 1527. november 3-án I. Ferdinándhoz pártolt és kiszolgáltatta a magyar koronát az osztrák főhercegnek, aki az érvényes államszerződések értelmében törvényes trónigénylő volt. Jutalmul Sárospatakot és az egri püspökség javainak haszonélvezetét kapta. Perényi 1527. november 11-én, Székesfehérvárott újra letette a koronaőri esküt.

1542-ben gyanúba keveredett, hogy a maga számára akarja megszerezni a trónt, ezért Ferdinánd elfogatta és holtáig fogságban tartotta. Perényi a reformáció támogatója volt. Két házasságában öt gyermeke született. Első felesége Bethlenfalvi Thurzó Margit, a második Székely Klára volt.

 

 

KÖZHÍRRÉ TÉTETIK

Közhírré Tétetik! Frissítve: 2024.03.08 Lakossági tájékoztató 104....

INTÉZMÉNYEK

Községünkben megtalálható intézmények listája. Itt megtudhatja intézményeink pontos címét és...

FEJLESZTÉSEINK

A megvalósult számos fejlesztés mind hozzájárult Füzér fejlődéséhez, az életminőség javításához és...

RENDEZVÉNYEINK

Településünk jövőbeli rendezvényeinek és eseményeinek időpontjai. A Füzéri Várgondnokság...